Pisali o nas

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

10 dni, 9 spektakli, 6 spotkań z twórcami, 2 niezwykłe premiery, liczne wydarzenia towarzyszące i prawie 2000 widzów. Festiwal Ciało/Umysł podsumowuje 15. edycję, która w tym roku odbyła się na 3 warszawskich scenach.

Festiwal Ciało/Umysł już po raz 15. zaprezentował najciekawsze nurty, trendy i techniki tańca współczesnego, a także ukazał nowe tendencje w choreografii. W ciągu 10 dni blisko 80 artystów zaprezentowało 9 spektakli. Występowali na 3 warszawskich scenach: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Teatrze Studio i po raz pierwszy w historii festiwalu w Nowym Teatrze. W sumie festiwal zgromadził prawie 2000 widzów.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji był pęd nowoczesnego świata, który - jak zauważają twórcy - jest coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. - Spektakle, które wybraliśmy, stworzyły okazję i miejsce, by się zatrzymać, dały czas na skupienie, zainspirowały do refleksji. Chcieliśmy sprowokować do myślenia i po tych 10 dniach mogę śmiało stwierdzić, że nam się to udało. Pokazaliśmy, jak bogatą w środki wyrazu sztuką jest taniec i jak wiele można pokazać za jego pomocą - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł...

...czytaj dalej.

 

16.11.2016

Warszawa. Projekt "Taniec, moja miłość" w Komunie// Warszawa

"Taniec, moja miłość" to pilotażowy interdyscyplinarny projekt artystki i kuratorki Edyty Kozak. Jego ideą jest sprowokowanie dyskusji na temat funkcjonowania tańca jako gatunku sztuki, a także tancerza na rynku pracy.

"Taniec, moja miłość" ma stworzyć warunki do nowych kreacji, pogłębionych refleksji na temat sztuki tańca oraz próby spojrzenia na zawód artysty tancerza w szerszym, społecznym kontekście. Edyta Kozak do współpracy przy projekcie zaprosiła Rafała Dziemidoka (tancerza, choreografa, pedagoga), dr. Wojciecha Klimczyka (socjologa kultury), Ramonę Nagabczyńską (tancerkę i choreografkę) i Tomasza Ciesielskiego (tancerza, badacza i menadżera kultury)...

...czytaj dalej.

 

04.10.2016

Warszawa. Od środy festiwal Ciało/Umysł w Nowym Teatrze

Będzie m.in. podróż w krainę podświadomości, performatywny startup, a także 12-godzinny maraton tańca Go! Go! Dance! Od 5 października Ciało/Umysł przenosi się na scenę Nowego Teatru.

W piątek, na inaugurację festiwalu, zobaczyliśmy doskonale przyjęte "Sideways Rain" (na zdjęciu). Była to polska premiera międzynarodowego projektu brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca i polskich tancerzy niezależnych. Minimalistyczna forma, ograniczona do przypominającej mantrę muzyki i stłumionych świateł, pozwoliła wyeksponować samą esencję ruchu - energię i dynamikę ludzkiego ciała. Przez godzinę tancerze byli w nieustannym biegu, co otwierało również na refleksję nad pędem współczesności...

...czytaj dalej.

 

30.09.2016

Warszawa. Rozpoczyna się festiwal Ciało/Umysł

Dwie premiery spektakli tanecznych, całonocny maraton tańca i sesja fotograficzna z tańcem w roli głównej - to część atrakcji, które przygotowali dla publiczności rozpoczynającego się w Warszawie festiwalu Ciało/Umysł. Wydarzenie potrwa do 8 października.

Ideą festiwalu Ciało/Umysł - jak przypomniała twórczyni i dyrektorka wydarzenia Edyta Kozak - jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik tańca współczesnego, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów.

- Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest pęd nowoczesnego świata, coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. Spektakle, które wybraliśmy, stwarzają okazję i miejsce, by się zatrzymać, dają czas na skupienie, inspirują do refleksji - powiedziała Kozak. - Nie chodzi nam tylko o rozrywkę, prowokujemy do myślenia. Dlatego Ciało/Umysł jest gratką nie tylko dla miłośników i znawców tańca, lecz dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką - dodała...

...czytaj dalej.

 

29.30.2016

Warszawa. Już jutro rusza festiwal Ciało/Umysł

Weekend premier na początek. Zobaczymy "Sideways Rain", godzinę czystej choreografii, oraz "Audycję V - 2016", zmysłowy spektakl o rozmachu opery. W stolicy rusza 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł. Bilety w sprzedaży.

W "Sideways Rain" każdy z 15 tancerzy przemierza przez 60 minut 10 kilometrów - to więcej niż piłkarz w trakcie meczu.

- Energia i dynamika, czyli sama esencja ruchu, są jedyną treścią tego spektaklu. Formę tworzy tylko cicha, minimalistyczna muzyka i stonowane światło. Dlatego będzie to godzina czystej choreografii, swego rodzaju mantra - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

"Sideways Rain" to międzynarodowy projekt brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho przygotowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca i polskich tancerzy niezależnych. Na inaugurację festiwalu, w piątek 30 września o godz. 21.00 w Teatrze Studio, odbędzie się polska premiera tego przedstawienia. Będzie można zobaczyć je również w sobotę 1 października o godz. 18.00 (również w Teatrze Studio), a po spektaklu zaplanowano spotkanie z Guilherme Botelho.

Drugim wydarzeniem weekendu otwarcia festiwalu Ciało/Umysł będzie premiera "Audycji V - 2016" Kai Kołodziejczyk. Odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 20.30 w CSW Zamek Ujazdowski. W tym przedstawieniu choreografka wykorzystała różnorodne środki ekspresji, w tym interaktywne animacje reagujące na dźwięk i ruch, techniki somatyczne, światła stroboskopowe, elementy sztuk wizualnych, muzykę tworzą gwizdki, okaryny czy syreny, a wydarzenia komentuje chór...

...czytaj dalej.

 

27.09.2016

Rusza Festiwal Ciało/Umysł.

Ta międzynarodowa impreza nazywa się „Ciało/Umysł", odbędzie się w Warszawie po raz 15., ale jej historia jest znacznie dłuższa.

Kiedy festiwal ‚„Ciało/Umysł" zaprosił widzów na pierwsze spektakle w 1995 roku, polska publiczność dopiero odkrywała, czym jest współczesna sztuka tańca. W ciągu dwóch dekad, jakie minęły od tamtej edycji, festiwal konsekwentnie poszerzał naszą wiedzę o tańcu, prezentując nowe zjawiska i tendencje.

Impreza początkowo odbywała się w cyklu dwuletnim, a od 2008 roku już co rok. Zaprezentowała w sumie 280 spektakli i wydarzeń. Tegoroczny festiwal doda kolejnych dziewięć przedstawień, w tym dwie premiery, a także maraton tańca otwarty dla wszystkich.

Jubileusz, bo „Ciało/Umysł" odbędzie się po raz 15., skłania oczywiście do podsumowań. – Chcieliśmy pokazać, czym jest dziś taniec w Europie i na świecie – mówi Edyta Kozak, twórczyni i szefowa festiwalu. – To zadanie okazało się w pewnym sensie niewykonalne. Podstawową tendencją tej sztuki dzisiaj jest różnorodność i brak jednolitego kanonu. To właśnie zamierzamy udowodnić w tym roku.

Dwadzieścia lat temu Edyta Kozak, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, zrezygnowała z tego renomowanego zespołu i zdecydowała się na niepewną przyszłość. – Kilka kolejnych edycji przypominało odkrywanie nowych lądów – mówi dzisiaj. – Poznawaliśmy nurty i formy, które wtedy nawet nie miały jeszcze nazw...

...czytaj dalej.

 

13.09.2016

Warszawa. Festiwal Ciało/Umysł. Od 20 lat pod prąd

Bywało, że obrażali się widzowie, ale oni nigdy się nie bali. Znaleźli czwarty wymiar ekspresji tańca, zrobili rewolucję, teraz namawiają do dynamicznego zen. Festiwal Ciało/Umysł ma 20 lat. 30 września rusza 15. edycja.

Festiwal Ciało/Umysł odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca i wprowadził do Polski różne formy tej sztuki, które dziś są powszechnie znane. Jednak kiedy pojawiały się na festiwalowej scenie, były dla publiczności nowością, a nawet kompletnym zaskoczeniem.

- Zawsze pokazywaliśmy nieoczywiste spektakle, często nie mające swojej ustalonej kategorii. Szliśmy pod prąd tendencji i przyzwyczajeń. Bywało, że ludzie żądali zwrotu pieniędzy i wychodzili. W 2001 roku dwóch widzów podczas spektaklu "Jerome Bel" rozebrało się i ostentacyjnie wyszło ze spektaklu, mówiąc że oni też potrafią być nadzy - opowiada Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

Czy to festiwal tańca?

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 roku w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.

Dziś znakiem rozpoznawczym festiwalu, obok bezkompromisowości, jest to, że wpisuje taniec w szeroki kontekst sztuki współczesnej. Twórcy spektakli korzystają z visual artu, technik performance, architektury, muzyki na żywo czy nowych mediów. Czy po 20 latach Ciało/Umysł to jeszcze festiwal tańca współczesnego?

- Dla nas taniec to sztuka, która wywodzi się z języka ruchu i współgra z różnymi dziedzinami, używa żywej scenografii, multimediów, a nawet współtworzy muzykę. Tancerz porusza się w trzech wymiarach, ale tego rodzaju dodatkowe elementy tworzą dla tańca w pewnym sensie czwarty wymiar ekspresji. Dziś mamy już swoją stałą publiczność. Docenia odwagę naszych spektakli, traktując festiwal jako ucztę dla wrażliwości i wyzwanie dla intelektu - podkreśla Edyta Kozak...

...czytaj dalej.

 

06.09.2016

Warszawa. Go! Go! Dance! Cała noc z festiwalem Ciało/Umysł

Przez 12 godzin scena Nowego Teatru będzie otwarta dla każdego. Artyści zatańczą razem z publicznością. Go! Go! Dance! to artystyczny projekt w ramach festiwalu tańca współczesnego Ciało/Umysł. W jego programie jest także 9 spektakli, w tym dwie premiery, oraz spotkania z twórcami.

Ten nietypowy maraton tańca odbędzie się w nocy z 8 na 9 października. Na 12 godzin scena Nowego Teatru będzie otwarta: spotkają się na niej artyści i widzowie. Zaproszeni choreografowie i nauczyciele tańca podzielą się z chętnymi swoimi umiejętnościami, praktyką i techniką. Wstęp 5 zł.

- W nocy z piątku na sobotę będzie to najbardziej energetyczna scena w stolicy. W Go! Go! Dance! może wziąć udział każdy, przetestować techniki i poimprowizować. Całonocny taniec zakończymy wspólnym śniadaniem. To pomysł na spektakularne zakończenie festiwalu Ciało/Umysł - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

W ramach festiwalu od 5 do 8 października będzie działała także mediateka. Znajdzie się w niej ponad 250 książek, magazynów z dziedziny tańca i programów międzynarodowych festiwali, jak również ponad 500 płyt DVD oraz archiwalnych kaset VHS z wcześniejszych edycji festiwalu Ciało/Umysł i innych projektów fundacji.

- Mediateka to nasz drugi nietypowy projekt i prawdziwa gratka dla miłośników tańca współczesnego. Rzadko zdarza się, żeby w jednym miejscu mieć dostęp do tak ogromnej i przekrojowej porcji wiedzy. Zachęcam do własnych poszukiwań - dodaje Edyta Kozak...

...czytaj dalej.

 

23.08.2016

Warszawa. Ekspresja tańca na trzech scenach

Godzina czystej choreografii, seria niskobudżetowa, opera tańca. Festiwal Ciało/Umysł to okazja, żeby poznać to, co dziś jest ważne w tańcu współczesnym. 15. jubileuszowa edycja rusza 30 września. Bilety są już w sprzedaży.

Na 15-lecie festiwalu organizatorzy przygotowali mocną dawkę wydarzeń. Jednym z najważniejszych będzie premiera "Audycji V" Kai Kołodziejczyk. Spektakl jest swego rodzaju operą ruchową z elementami sztuk wizualnych, muzyki (gwizdki, okaryny czy syreny), chórem komentującym wydarzenia, a nawet interaktywnymi animacjami reagującymi na dźwięk i ruch.

- Widowisko jest tak pomyślane, żeby odbierać je wszystkimi zmysłami. Angażuje publiczność i otwiera ją na nowe doznania. To realizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., dotąd nie wykonywanego, w realiach technologicznych XXI w. Każde z wybranych przez nas przedstawień jest gratką nie tylko dla miłośników i znawców tańca, lecz dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką - opowiada Edyta Kozak.

Podczas festiwalu polską premierę będzie miało przedstawienie "Sideways Rain" (na zdjęciu). To godzina czystej choreografii, z minimalistyczną muzyką. Na scenie zobaczymy 15 tancerzy w ciągłym ruchu.

- Ten spektakl będzie swego rodzaju esencją 15 lat naszego festiwalu. To projekt międzynarodowej artystycznej współpracy brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho z 11 polskimi i 4 szwajcarskimi tancerzami. Takiej dawki tańca, ruchu i pędu w polskim tańcu współczesnym nie było - podkreśla Edyta Kozak...

...czytaj dalej.

 

17.09.2013

Sztuka patrzenia

- Taniec wynika z ciała, fizyczności, cielesności, ale ma przekazywać przede wszystkim ideę. Za tańcem stoi zawsze jakaś myśl - o Festiwalu Ciało/Umysł opowiada jego założycielka i szefowa Edyta Kozak.

Nikt nawet nie przypuszczał, że jednorazowe wydarzenie taneczne przekształci się kiedyś z prestiżowy festiwal z mnóstwem międzynarodowych gości. A tak właśnie się stało. W 1995 Edyta Kozak usłyszała w stołecznym ratuszu: ­- Mamy trochę pieniędzy, zrób coś. I zrobiła, więcej niż można było przypuszczać. Czas temu sprzyjał, bo w Polsce na początku lat 90. zaczęło powstawać sporo niezależnych grup tańca: w Gdańsku, Kaliszu, Krakowie. Sama Kozak, była solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, zerwała wówczas radykalnie z baletem, zwróciła się w stronę tańca współczesnego i zaczęła prowadzić w Warszawie własną grupę NEI. Grupa pokazywała swoje spektakle w Teatrze Wielkim, Centrum Sztuki Współczesnej czy Kinoteatrze Tęcza, na stały adres nikt nawet nie liczył. To właśnie w Tęczy zorganizowano pierwszy przegląd tańca współczesnego, którego ideą przewodnią było nowe, inne, niestandardowe myślenie o tej dziedzinie sztuki. - To był niesamowity czas. Ludzie zjechali z całej Polski. Uczestniczyliśmy w warsztatach, robiliśmy pokazy, grillowaliśmy i integrowaliśmy się - opowiada dzisiaj Edyta Kozak. Wówczas wydarzenie nazywało się Małe Formy Teatru Tańca, nazwę zmieniło w roku 2001, ale o tym za chwilę.

Początek nie był łatwy: nie było komórek, dziennikarzy piszących o tańcu współczesnym, publiczności. Trzeba było wszystko budować od fundamentów, co łatwe nie było, biorąc pod uwagę fakt, że miasto, które jeszcze niedawno samo proponowało festiwal, zakomunikowało, że jednak nie ma pieniędzy na jego kontynuację. Organizację zawieszono na trzy lat. Potem był powrót i znów kłopoty. W końcu, w 2005 roku, festiwal wraca na dobre. W dodatku w nowej formule. Kozak: - W kraju powstawało coraz więcej festiwali tańca. Zaczęłam więc dużo jeździć i oglądać. Szybko zdałam sobie sprawę, że one są do siebie bardzo podobne. A w międzyczasie nastąpił jakiś niesamowity wybuch w świecie sztuk wizualnych. Pomyślałam, że warszawska widownia potrzebuje czegoś innego, nowego, świeżego. Wtedy nastąpiła zmiana...

...czytaj dalej.

 

21.11.2013

Warszawa. Kozak remiksuje Bela

KOMUNA//WARSZAWA w ramach FINAŁU RE//MIX zaprasza na premierowy spektakl odnoszące się do twórczości francuskiego choreografa Jerôme'a Bela. 23-24 listopada Edyta Kozak, tancerka, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł zaprezentuje RE//MIX pt. "Moje własne interviewFanny Panda".

Francuski choreograf Jérôme Bel, zwany również filozofem tańca, po raz czwarty był głównym gościem festiwalu, którego pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym jest Edyta Kozak. W swojej twórczości Bel traktuje teatr jako fenomen społeczny. Wypracowanie ruchu do perfekcji nie leży w polu jego zainteresowań. Ciało jest dla niego polem, w którym ścierają się siły społeczne, polityczne i estetyczne...

...czytaj dalej.

 

04.10.2011

Warszawa. Dwa tygodnie z 10! C/U za nami

Spektaklem Jérôme'a Bela "The Show Must Go On" zamknięto 10. edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. W październiku Fundacja Ciało/Umysł rozpoczyna 3-letni projekt pod nazwą Warszawska Scena Tańca 2011-2013.

"The Show Must Go On", czyli historia opowiedziana przebojami muzycznymi i grą świateł; historia stworzona przez warszawskich performerów i jednego DJ'a; wreszcie historia, która poruszyła publiczność Teatru Dramatycznego. Atmosfera koncertu gwiazdy rocka: płomienie zapalniczek i wspólny głośny śpiew. To nieczęste w teatrze!

10! C/U to dwa intensywne tygodnie - warsztaty taneczne Janusza Subicza, międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona dziedzictwu Piny Bausch, projekcje filmowe, 16 spektakli - w tym 5 światowych premier i 8 spektakli po raz pierwszy pokazywanych w Polsce oraz fantastyczna impreza muzyczna na zakończenie. W tym roku byliśmy w Teatrze Collegium Nobilium - Akademii Teatralnej, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio, Instytucie Teatralnym, Centrum Sztuki Współczesnej.

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna festiwalu, tak podsumowuje tegoroczną edycję:..

...czytaj dalej.

 

21.09.2010

Tancerze, karlica i hip-hop o kulach.

- Przedstawienie powinno mnie zaciekawić, poruszyć, mieć ciekawy pomysł i oryginalne wykonanie. Artyści, nawet ci najbardziej znani, czekają po kilka lat, żebym mogła znaleźć odpowiedni kontekst do prezentacji ich dokonań. Tak było z Marie Chouinard, którą podziwiałam dziesięć lat temu w Ottawie, ale dotąd nie widziałam dla niej miejsca na festiwalu - mówi EDYTA KOZAK, dyrektorka artystyczna ix Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego ciało_umysł/body_mind w Warszawie.

- Idealne ciało, to nie jedyna słuszna droga postrzegania drugiego człowieka - mówi pomysłodawczyni festiwali Ciało/Umysł. Pojutrze w stolicy rusza jedno z najciekawszych wydarzeń tanecznych tego roku. Przez dziesięć dni - 16 spektakli z całego świata.

Z Edytą Kozak, dyrektor festiwalu Ciało/Umysł, rozmawia Katarzyna Grabowska

Od 23 września po raz dziewiąty będziemy mogli odkryć nowe oblicza tańca i ruchu, których zwykle próżno szukać w stolicy. Ile osób pracuje, żeby festiwal mógł się odbyć?

- W ciągu roku nad przygotowaniem kolejnej edycji pracuje cztery, pięć osób - oprócz mnie, która tworzy program, jeździ na festiwale, wybiera spektakle, selekcjonuje zespoły, rozmawia z polskimi artystami, zaprasza do koprodukcji przedstawień. Mamy także osoby, które zajmują się typowo produkcyjną, techniczną częścią festiwalu.

Czym się kierujesz przy doborze programu?..

...czytaj dalej.

 

29.04.2008

Warszawa. Trzydniowe Święto Tańca

Z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca fundacja ciało_umysł organizuje trzydniowe Święto Tańca, podczas którego zobaczymy teatry tańca z Warszawy, Polski i Europy.

Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzony jest od 1982 roku - 29 kwietnia, w dniu urodzin reformatora tańca i twórcy europejskiego baletu Jeana Noverre'a.

- W wielu europejskich miastach taniec ma dziś większą widownię niż teatr. Chcemy pokazać, czym przyciągają europejscy twórcy i zestawić ich z polskimi artystami. Wśród stołecznych propozycji kulturalnych taniec pojawia się rzadko i nieregularnie. Należy więc nie tylko pokazywać taniec, ale też rozmawiać o nim. Dopiero wtedy można go zrozumieć - mówi Edyta Kozak z fundacji ciało_umysł. Jutro rozpoczyna się przygotowane przez nią trzydniowe Święto Tańca...

...czytaj dalej.

 

 

Raport C/U 2008-2012