Przyjdź do nas na Wtorek !

Cláudia Dias, zafascynowana w dzieciństwie programem telewizyjnym Vasco Granji, magicznymi światami, które tworzył z plasteliny, tektury lub pojedynczej linii, trzydzieści kilka lat później przywołuje ten świat w swoim spektaklu.

Cláudia Dias ( Portugalia), Tuesday: All That Is Solid Melts Into the Air
STUDIO teatrgaleria
24 lipca, godz. 19.00, czas trwania: 60 min., spektakl z napisami w języku polskim i angielskim
👉 BILETY : 30/20 zł

po spektaklu spotkanie z artystką (prowadzenie spotkania Jadwiga Majewska)
możliwość kupienia książki „Tuesday...”

👉 TRAILER

Cláudia Dias wraz z Lucą Bellezze buduje opowieść o podróży chłopca z Syrii do Włoch. Wybrała ją jako punkt wyjścia dla żywej kreskówki, wykonywanej za pomocą kawałka sznurka. W czasach, gdy linie podziału, granice, bariery, frontowe linie konfliktów i dramat uchodźców stojących w kolejce do identyfikacji, twarde linie radykalnych frakcji politycznych i organizacji religijnych to codzienność, artyści pracują nad linią jednoczącą, która mogłaby utrzymać razem rozpadającą się rzeczywistość.
„Tuesday” jest drugą częścią siedmioletniego projektu „Siedem lat siedem sztuk”, którego premiera odbyła się w czerwcu 2017 roku. Każdego roku Dias tworzy jeden spektakl, który po siedmiu latach stanie się częścią projektu odtwarzanego codziennie przez wszystkie dni tygodnia.

Cláudia Dias jest choreografką, performerką i pedagogiem. Jej twórczość w zakresie sztuk performatywnych prezentowana była w wielu teatrach i na festiwalach w Portugalii i zagranicą. Dias studiowała taniec w Akademii w Almadzie oraz na Fórum Dança i uzyskała tytuł magistra sztuk teatralnych na Uniwersytecie Nowym w Lizbonie. Działalność artystyczną rozpoczęła w Grupie Tańca w Almadzie i była częścią kolektywu artystów Ninho de Víboras (1997/2004). Była częścią grupy współpracujących ze sobą wykonawców, teoretyków i artystów RE.AL, gdzie występowała z João Fiadeiro. Była także ważną częścią wypracowania, rozwoju i systematyzacji metody kompozycji w czasie rzeczywistym - Real Time Composition, którą kontynuuje do dziś. Jest autorką wielu przedstawień oraz programu szkoleń pedagogicznych w zakresie kompozycji choreograficznej. Obecnie artystka pracuje nad siedmioletnim projektem, który komentuje koncepcję nieobecnej lub niepewnej przyszłości. Poniedziałek: Watch out for the Right, pierwszy z siedmiu spektakli, które powstają co roku do 2022 r, miał swoją premierę w lutym 2016 roku. Wtorek: ALL THAT IS SOLID MELTS INTO AIR w czerwcu 2017r. Premiera Środy, planowana jest na czerwiec 2018r. Project SEVEN YEARS SEVEN PIECES jest wspierany przez Câmara Municipal de Almada.

„TUESDAY: ALL THAT IS SOLID MELTS INTO AIR”
Koncepcja, tekst i reżyseria: Cláudia Dias
Performerzy: Cláudia Dias, Luca Bellezze
Critical Eye – Seven Years Seven Pieces: Jorge Louraço Figueira
Scenografia i Światła: Thomas Walgrave
Asystent: Karas
Animacja: Bruno Canas
Produkcja: Alkantara
Koprodukcja: Maria Matos Teatro Municipal; Teatro Municipal do Porto
Rezydencje artystyczne: Teatro Municipal do Porto/Teatro do Campo Alegre; O Espaço do Tempo, Centro Cultural Juvenil de Santo Amaro – Casa Amarela

Kurator: Edyta Kozak

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” – apap (advancing performing arts project) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

12 czerwca 2018