Peter Stamer w Warszawie

Fundacja Ciało/Umysł i Peter Stamer w ramach projektu Performing Europe ogłosili nabór na laboratorium poświęcone tworzeniu wyobrażonej przestrzeni dla tańca.

Tworzymy Centrum Tańca. Labolatorium wyobraźni
- nabór
- wyniki naboru (25.06.2018)

Peter Stamer (Niemcy) „Tworzymy Centrum Tańca”
16-20.07.2018, g. 10.00-16.00 - labolatorium wyoraźni
21.07.2018, godz. 19.00 - otwarty pokaz pracy, wstęp wolny !
Warsaw Dance Department

Reżyser, performer, pedagog i kurator działajacy na polu teatru współczesnego i performansu. Obok takich projektów jak On Truth and Lie in an Extra-Moral Sense [O prawdzie i kłamstwie w sensie pozamoralnym] czy adaptacja Kolonii karnej Franza Kafki (premiera planowana na 2019 rok), tworzy projekty teatralne i performatywne bazujące na opowiadaniu historii i improwizowanym dialogu. Są wsród nich m.in. For Your Eyes Only [Tylko dla twoich oczu], prezentowany m.in. w Wiedniu, Berlinie i Sztokholmie, czy A Piece You Remember to Tell [Spektakl, który zapamiętałeś] – projekt opary na relacjonowaniu wspomnień z obejrzanych spektakli tańca współczesnego. Artysta tworzy także instalacje, m.in.: 26 Letters To Deleuze [26 listów do Deleuze'a], którą zaprezentował w centrum EMPAC w Troy w stanie Nowy Jork; A Future Archeology [Archeologia przyszłości] – międzynarodowy projekt zrealizowany w 2013 roku w przestrzeni budynków Berlina, Wiednia i Kairu; oraz Ariadne on the Beach [Ariadna na plaży] – spektakl site-specific i projekt rezydencyjny w Porto. Regularnie współpracuje z wiedeńską grupą teatralną toxic dreams, z którą zrealizował m.in. serię przedstawień teatralnych pt. The Big Event 1-3 [Wielkie wydarzenie 1-3] poświęconych zabójstwu prezydenta Kennedy'ego (2012-13). Latem 2015 roku wraz z toxic dreams wystawił dwudniowy spektakl The Circus of Life A-Z [Cyrk życia od A do Z] w centrum Tanzquartier Wien. W połowie 2017 roku razem z toxic dreams wyruszył na poszukiwanie austriackiego wieloryba – w ramach inspirowanego powieścią Melville’a projektu Moby Dick – A Travelling Extravaganza [Moby Dick – widowisko objazdowe] artyści odbyli miesięczne tournee po Austrii, którego zwieńczeniem będzie premiera pracy The Whale that Swallowed Austria [Wieloryb, który połknął Austrię] we wrześniu 2018 roku.

Jako kurator Peter Stamer był odpowiedzialny za organizację dwóch edycji festiwalu Tanznacht Berlin (2008 i 2010) oraz festiwalu NU Performance w Tallinie, Europejskiej Stolica Kultury 2011 (wraz z Silke Bake). Był pedagogiem kilku programów edukacyjnych, w tym AMCh Amsterdam, ZHDK Zurich, HZT Berlin, czy APASS Brussels. W 2019 roku wraz z Silke Bake będzie odpowiedzialny za stronę artystyczną pięciomiesięcznego programu stypendialnego The Critical Practices [Praktyki krytyczne] w ramach nowo powstałego programu rezydencyjnego Fundacji Onassis w Atenach.

Jako artysta wideo Peter Stamer zrealizował „dramedię sytuacyjną” Drama Queens na zlecenie Okto TV w Wiedniu, film dokumentalny The Path of Money [Ścieżka pieniądza], w którym wraz z Danielem Aschwandenem śledzi podróż banknotu przez Chiny, a także film w technice found footage pt. 17 Letters to Deleuze [17 listów do Deleuze'a] oparty na słynnej serii wywiadów telewizyjnych Gillesa Deleuze'a pt. L'Abécédaire de Gilles Deleuze. Od czerwca 2018 roku artysta pracuje w Berlinie nad reportażem wideo Hans In Luck – The Story of the One Who Went Forth to Learn What Bartering Is [Szczęśliwy Jaś, czyli historia człowieka, który postanowił zgłębić tajniki wymiany barterowej], który jest zapisem jego prób wymiany niewielkiej rzeźby na pełny zestaw oświetlenia teatralnego na rzecz pewnego stowarzyszenia non-profit.

Peter Stamer jest współredaktorem i współautorem książek Incubator (Passagen 2006) i How to Collaborate? (Passagen 2016). Opublikował kilka artykułów na temat współczesnego teatru, tańca i performansu.

 

peterstamer.com

30 maja 2018